субота 29. април 2017.
Овогодишњи лауреати највећег општинског признања су три привредна колектива, једна установа, једно културно уметничко друштво и два спортска клуба. Свечану седницу употпунили су и улепшали својим наступом чланови фолклорног ансамбла Академског културно уметничког друштва Универзитета у Београду „Шпанац“.
Свечаном седницом СО Велика Плана завршени су Дани општине. Некадашње насеље уз железничку пругу, сконцентрисаоно око кланице са педесетак трговинских, угоститељских и занатских радњи, расуто око Старог одбора, Мораве и долине Јасенице, око Бугарије, Точка и Бресја, указом краља Александра ујединитеља, добило је 30. априла 1924. године статус варошице и могућност да се по повлашћеним условима у овом насељеном месту развијају занати. Тај датум, који можда није био најзначајнији у новијој историји Велике Плане, али свакако представља прекретницу у напредовању и ширењу расположивих капацитета, непуне две деценије обележава се као Дан општине.
Отварајући свечано заседање локалног парламента, председник Скупштине Ненад Перић је поздравио делегације побратимских и пријатељских општина: Будве, Радече, Малог Зворника, Тополе, Петровца на Млави, Жагубице, Смедеревске Паланке, Баточине, Лапова, Жабара, Смедерева и Пожаревца. Недостајала је делегација македонског побратимског града Радовиш.
Свечаност је била прилика да се истакну резултати постигнути у претходном периоду и подсете грађани и гости како расте и напредује општина на раскрсници европских путева.
- Проглашење Велике Плане за варошицу било је од изузетног значаја за развој Велике Плане. Од варошице са неколико хиљада становника, дошли смо до 44.000, са 7,5 хиљада запослених, исто толико пензионера и само 3.000 незапослених. Активно је 1.100 предузетника и 250 привредних друштава са тенденцијом пораста. Од јуче је општина богатија за још једно привредно друштво свечаним пуштањем у рад живинске кланице која запошљава 30 радника. Ускоро ће удвостручити број запослених. На прагу смо постављања камена темељца за савремену млекару, купили смо 3 хектара земљишта у индустријској зони и спремили се за нове инвеститоре. Наш циљ је да сваки Дан општине дочекамо са новим привредним друштвима и новим радним местима – рекао је Перић.
Председник општине Игор Матковић, поздрављајући госте истакао је да присуство званица, одборника, већника, запослених у Општинској управи, представника јавних предузећа и установа, удружења грађана, клубова и друштава потврђује да су сви окупљени око истог циља – напретка и развоја општине.
- Ваше присуство говори да смо сви на истом задатку, а то је да пружамо боље сутра нашим суграђанима, како у мојој општини, тако и у пријатељским и побратимским општинама одакле нам долазе уважени гости. Сви радимо нешто за наш народ, резултати који стоје иза нас су само почетак и путоказ да ћемо наставити још боље да радимо и још више да се трудимо. Захвалност свима што су дали допринос за реализацију досадашњих циљева и позив свима да наш задатак у наредној години остваримо сви заједно и да будемо још бољи.
У кратком филму следило је подсећање шта је урађено током прошле године, од једне до друге свечаности: близу стотину километара реконструисаних и асфалтираних путева и улица, реновираних домова културе, школа, вртића и установа, реконструисаних сеоских амбуланти, набављене нове опреме и санитетских возила, новоизграђене гасоводне и водовнодне мреже, нова фабрика воде, нова радна места...
Општинске награде за изузетне резултате и допринос напретку општине добиле су ове године две италијанске фирме у индустријској зони – „Промек“ и „ПЕ ИСТ“, „Медино“ из Крњева, Предшколска установа „Дечје царство“, КУД „Обилић“ из Крњева, Карате клуб „Морава“ и Фудбалски клуб „Ударник“ из Лозовика.
У образложењу за награде стоји:
Прва италијанска фабрика у индустријској зони „Промек“ пуних 12 година се бави производњом металних пролупроизвода у Великој Плани, примењује најсавременије технологије и софистицирани софтвер за планирење и управљање производњом, запошљава 80 радника са циљем да овде и остане.
„ПЕ ИСТ“ италијанска фабрика у овкиру групације Сипла од 2008. године је у Великој Плани, производи хармоника врата за аутобусе и друга зглобна возила, водећи су на тржишту у конструисању и производњи заштите за алате и машине. Целокупна производња намењена је извозу и једна је од битнијих страних инвестиција која упошљава раднике различитих профила машинске струке. Запошљавају 90 радника и имају намере да се шире.
„Медино“ из Крњева, бави се производњом, откупом, прерадом, паковањем и дистрибуцијом меда и свих других пчеларских производа. У релативно кратком периоду, од оснивања 2004. године, заузели су водећу позицију на домаћем тржишту. Поседују најмордернију технологију и на тај начин у потпуности прате сву количину меда од кошнице до теглице на самој полици у трговинским ланцима. Поседују сопствену лабораторију, а своје производе пласирају на домаћем али и иностраним тржиштима. Највећи део производње, преко 80 посто меда, извози се широм света, удео у укупном извозу меда из Србије већи је од 50 посто.
ПУ „Дечије царство“ обележава ове године четири деценије успешног рада. Збрињава 900 деце сврстаних у 44 васпитне групе. Свако село покривено је институционализованим васпитањем и образовањем предшколске деце. Са 21 групом у којој је 320 деце ради се припремни предшколски програм. У овој установи су не само васпитачи него и родитељи укључени у васпитно образовни рад предшколаца. Годинама уназад освајају признања и награде на манифестацијама дечјег стваралаштва и стручним сусретима ... Боље услове за боравак деце обезбеђују уз помоћ локалне самоупаве, али и многобројних домаћих и иностраних донатора, као што је Амбасада Републике Чешке уз чију помоћ је реконструисан објекат у Милошевцу и обезбеђене играчке и дидактички материјал за све групе. Вредновањем квалитета рада устнове на основу 7 параметара и процене 4 евалуатора укупан рад установе оцењен је највишом оценом и позициониран на прво место далеко испред свих установа истог ранга у ужој Србији.
КУД „Обилић“ за девет деценија постојања бележи изванредне резултате у неговању и ширењу културног аматеризма. Позоришни амсамбл годишње реализује једну или две представе, има око 30 чланова у сениорској и омладинској категорији. Добитници су многобројних награда на фестивалима. Фолклорни ансамбл има 60 чланова у дечијој, омладинској и сениорској селекцији, Иза њих су бројна гостовања и велики број награда. Кад играју, играју срцем.
Кроз школу Карате клуба „Морава“ за 45 година постојања прошло је неколико хиљада деце и омладине. Тренутно има 50 чланова, од полетараца, млађих и старијих пионира, кадета, јуниора до сениора. Са њима раде три обучена тренера, са црним појасом и сертификатима и лиценцама за обављање тренерског рада у каратеу. Освојили су много награда, са свих такмичења се враћају као вишеструки победници. У прошлој годни на првенству Балкана освојили су једну бронзану, а на државном првенству 2 златне, 5 сребрних и 8 бронзаних, на регионалном 5 златних, 5 сребрних, 9 бронзаних ...
ФК „Ударник“ из Лозовика постоји седам деценија. Оформили су га по завршетку рата ентузијасти, аматери који су из хобија почели да се баве фудбалом и пожелели да и у њиховом селу фудбал буде најважнија спортска организација. Шездесетих година на челу клуба био је чувени професор Радомир Марковић, легенда и идејни покретач многих новина у Лозовику. Прва утакмица одиграна је са „Слогом“ из Милошевца и од тада почиње да се бележи историја клуба који тренутно има све селекције - пионире, кадете и први тим сениора. Заузимају друго место на табели Подунавске окружне лиге, са амбицијама да до краја првенства буду први и оду у виши ранг такмичења.
Свечану седницу употпунили су и улепшали својим наступом чланови фолклорног ансамбла Академског културно уметничког друштва Универзитета у Београду „Шпанац“. Поздрављајући присутне, др Мирољуб Миличић, професор на Географском факултету, потпредседник АКУД „Шпанац“, уз честитку грађанима, као познавалац прилика и ситуације на терену, пожелео је домаћинима да максимално искористе своје ресурсе и географски положај.
- Желео бих да споменем чињеницу да мали број општина у Србији има оно што имате ви, од ресурса, великих и мањих река, до саобраћајног и географског положаја. Припадате Подунавском округу, али сте у средишту Великог Поморавља, на ободу Шумадије, у централној Србији. Мало је рећи да сте на коридору. Ви сте на цивилизацијском коридору дуже од два миленијума. Простор који има овакве ресурсе, са скоро 90 одсто пољопривредног земљиште укупне општинске територије је богатство које треба искористити – истакао је др Миличић и додао да је од тог процента преко 70 одсто обрадивог земљишта и да овај простор живи од својих ресурса, вредних људи и мудре политики која га води већ дуго година.
- Шта год да се догађа у будућности, можда ће територија ваше општине бити на коридору неких пловних путева, идеја која тишти Србију дуже од два и по века, још од кнеза Милоша, имате ту срећу да баштитините не само античку културу и античке трагове, а њих има на овом просотру доста, баштините оно што потиче од Немањића, кнеза Лазара, од Високог Стефана, деспота Ђурђа, до Карађорђа... Немогуће је све их поменути, али желим вам, у име у ниверзитета и АКУД-а „Шпанац“, да у будућности осим пољопривреде, већу пажњу посветите туризму и култури и у тој области будете центар збивања – обратио се грађанима Велике Плане проф. Миличић.