ДОЖИВЕТИ СТОТУ
Теку позоришни дани
Позориште "Масука" на четвртој вечери драмских аматера "Живка Матић" у Пожаревцу
У јеку „Масукиних позоришних дана“, док траје празник позоришне уметности, ансамбл велике сцене ЦЗК "Масука" наступио је, почетком децембра, у Пожаревцу на 17. смотри драмских аматера Поморавља и Подунавља "Живка Матић". Изазов је био за екипу представе "Народ 'оће пре'ставу", насталу према мотивима два позната дела – "Хамлет" и "Представа Хамлета у селу Мрдуша Доња", да пред пуном салом још једном као уигран тим покаже драмско умеће и развесели публику. Народ је тражио и добио пре'ставу.
Фестивал у Пожаревцу носи име велике глумице Живке Матић чије су најпознатије улоге биле у телевизијским серијама "Грађани села Луга" и "Љубав на сеоски начин", култним остварењима старе глумачке гарде са Чкаљом и Ђокицом Миленковићем, на челу. У то време, када је била незаобилазна појава у свим домаћим хумористичким програмимна, Живка се појављивала неуморно на телевизији и у емисијама Радио Београда, поздрављала ранораниоце „Аутобуса у пола 6“ на њој својствен, оригинални начин, представљајући жену из народа, хероину пуну духа и способности да разуме и превазиђе сваки проблем који јој се испречи на путу. По мишљењу својих колега била је једна од наших првих глумица која је разумела, схватила и доживела моћ електронских медија на прави начин користећи их за популаризацију глуме и јачање улоге жене на селу. Због овакве глумачке величине увек је био изазов за глумце аматере да се појаве и такмиче се на пожаревачком фестивалу за неку од награда.
Четврте овогодишње такмичарске вечери наши глумци су уиграно, полетно и надасве духовито одиграли представу "Народ 'оће пре'ставу" у режији Дејана Цицмиловића, са којом су током овог лета и јесени обишли пола Србије. Публика и жири пажљиво су отпратили наступ наших глумаца и једногласно се сагласили да за глумицу вечери прогласе Јелену Стојадиновић, јунакињу комада у коме је тумачила улоге Маре и Гертруде. Награду за глумца вечери добио је Марко Пантовић за улоге Јоце и Хамлета. Овом одлуком Јелена и Марко су ушли у конкуренцију за најбољу глумицу и најбољег глумца смотре, док је представа "Народ 'оће пре'ставу" кандидована за најбољу представу 17. Смотре Драмских аматера Поморавља и Подунавља "Живка Матић". Кандидатуре су у том тренутку обећавале нове награде за наш ансамбл, који је ипак одлуком жирија којим је председавао Саша Латиновић, остао без признања. Наши глумци неоспорно веома талентовани, приметно пожртвовани, изнад свега пуни љубави и ентузијазма, умели су да одушеве публику у препоној сали пожаревачког позоришта која је умела да их награди пажњом, овацијама и у неколико наврата аплаузима на отвореној сцени, пре краја и док траје представа.
На прави начин, као на премијери и свим наступима док су се борили за наклоност публике, актери драме су показали како звучи и изгледа „Хамлет“ кад из Мрдуше Доње у Поморавље „сађе“, како се барата ванвременском Шекспировом римом, али и како се вреднује љубав и негује љубав према позоришту... На крају, показали су како настаје и на основу чега се може оправдати наклоност усмерена на власт и моћ. Што се тиче овог последњег обилика љубави у низу могућих „дубоких осећања“, нису се битно променили односи из послератног периода поређени са понашањем савременог човека када се ради о поштовању моћи и моћника, због чега је, по свој прилици, глумцима било лако да се трансформишу кроз ликове које играју. То је публика добро приметила и наградила аплаузима и наклоном уметности.
Уз глумачку екипу пут до срца публике, по ко зна који пут, лако је пронашао, могло би се рећи одомаћени редитељ, Дејан Цицмиловић, сучељавајући са великим знањем и умећем мотиве комедије Иве Брешана „Хамлет у селу Мрдуша Доња“ и драме „Хамлет“ из Шекспировог опуса. Да ли су се глумци радећи на комаду надали да ће далеко догурати са овом представом, илузорно је питати се. Уосталом, сваки пут кад постављају на сцену нови комад и када изводе премијеру, очекују да дуго траје и да са њом достигну највише циљеве, обиђу све фестивале и прикупе што више награда. Нису рекли зато што су остали ненаграђени, да „има нешто труло у држави Данској“, можда се само учинило некоме ко је навијао за њих да се сам од себе намеће завршни „стих“ Хамлетовске трагедије. Да ли су мало разочарани, рекло би се јесу јер су по оцени публике стварно били добри.
Позоришни ансамбл Центра за културу "Масука" увршћен је у репертоар 17. Смотре драмских аматера Поморавља и Подунавља "Живка Матић" с разлогом. Запажени пре овог наступа били су на „Мартиновим данима“, на фестивалу у Пазови, гостовању у Академији 28 у Београду... Јелена Стојадиновић изабрана је за најбољу глумицу за тумачење улога Маре и Гертруде, док је Марко Пантовић освојио титулу најбољег глумца за улоге Јоце и Хамлета.
Јелена Стојадиновић је овом приликом истакла да је била изненађена великим бројем посетилаца и нагласила да је аматерски програм често праћен само од стране пријатеља и познаника глумаца, док за професионалне представе увек постоји велика потражња и значајно интересовање. Ипак, како је рекла, играње пред тако великим бројем људи било је заиста прелепо, јер је осећала позитивну енергију из публике.
- Била сам поносна што смо играли пред препуном салом која нам је здушно приредила добродошлицу очекујући добар наступ и квалитетну представу. Знамо се од раније. Знали су шта могу да очекују од нас. Било је прелепо осетити енергију коју нам шаље публика и аплауз као награду за труд и рекла бих професионализам који носимо са собом с обзиром на чињеницу да се сви у ансаблу дуго бавимо глумом – коментарисала је наступ наше глумачке екипе главна глумица Јелена Стојадиновић.
- Наш циљ је био, по замисли редитеља Дејана Цицмиловића, да направимо разлику између квалитета и кича, свеопштег шунда у уметност. Радили смо на томе током припрема и на наступима, због чега мислим да смо на позорници успевали публици да појаснимо шта је шта. Знамо да се публика радује у већој мери хумору и сатири и да са већим симпатијама прима Хамлета из Мрдуше него правог. Одговара им врцав и хуморан начин глуме, воле комедију, ваљда им је доста црног у животу и озбиљних ствари са којима се носе свакодневно - закључује Јелена проглашена глумицом вечери, не само у Пожаревцу него и на осталим наступима са овим комадом.
Да је "Хамлет из Мрдуше" публику насмејао и опустио у потпуности у складу са очекивањима, док је "прави" Хамлет представљен у озбиљном тону био уважен како доликује, потврдио је главни глумац Марко Пантовић, упућујући речи захвалсности редитељу који је допринео да представа изгледа баш овако – како треба и доликује глумцима са великим искуством.
Цицмиловић је након дугогодишње сарадње са Центром за културу „Масука“ најтрофејнији и најомиљенији редитељ међу глумцима. Кажу да их познаје боље него ико и да направи такву поделу на коју нико нема примедбе и замерке. Тачно процени ко најбоље може да изнесе неки од ликова у представи. Као глумац упућује им практичне и корисне савете, а као редитељ увек направи адаптацију представе која лако налази пут до публици.
- Он тачно зна како дишемо, зна шта можемо и како да извуче најбоље из нас. Радити с њим је велики бенефит и још веће задовољство. Има пуно стрпљења за нас глумце, аматере, и показало се током година сарадње да је одличан учитељ. Уосталом, професор је, зашто не би могао и нама да укаже на пропусте, да исправи шта није у реду, каже нам како је боље и шта треба да радимо док се припремамо за лик и излазак на сцену. Када неко долази из света професионализма, као што он долази са великим искуством, није му тешко да знање пренесе на нас – каже Марко Пантовић, глумац вечери на наступу „Масукиних“ глумаца у Пожаревцу.
И Пантовић је истакао да је представа спојила наизглед неспојиве уметничке елементе због чега поседује шарм и наилази на добар пријем код публике. Цицмиловић је упараво на овим вредностима засновао циљеве представе и послао поруку гледалишту на који начин да вреднује културу од антикултуре.
- Антикултура последњих деценија узима маха у нашем друштву, преовладава кич и полувредности којима се дивимо зато што их прихватају делови друштва који желе да се издигну од масе, не својим квалитетом, не ни знањем, већ неким вредностима које уметници одбацују као квази вредност. Идеја ругања у овој нашој представи има за циљ да нас тргне и усмери ка врхунској култури и да публици да смернице како да посматра свет око себе – коментарише Пантовић свој и учинак осталих глумаца који су вођени редитељском руком Дејана Цицмиловића показали како се спаја неспојио у култури и позоришној уметности.
Пантовић тврди да је за њега био прави изазов тумачење улоге Јоце који му је по сензибилитету био ближи, природнији и прихватљивији као лик који се може сусрести у стварном животу.
- Било захтевно, истовремено изазовно усвојити начин размишљања и говора који у мом тумачењу публици дочарава Јоца, док је ми је Хамлет био ближи по музикалности и ономе што о њему знам кроз књижевност и позоришну уметност. Спајање једног и другог лика је било нешто што ми се, сигуран сам, неће скоро догодити у каријери аматерског глумца, а што ћу радо искористити као значајно искуство у даљем раду. У свему нам је помогао Цицмиловић који нас је водио од почетка до краја кроз улоге које тумачимо правећи од свих нас целину коју пружамо када се нађемо на сцени у овој представи – закључује Пантовић, за кога је ово једна од захтевнијих, можда и најдражих улога у досадашњој каријери. А било их је довољно да направи разлику и открије колико је битна или пресудна за утисак који оставља на колеге и публику.