Савети за зимско прихрањивање станарица
Друштво за заштиту и проучавање птица Србије (ДППС) подсећа јавност да са доласком хладних дана дивље птице отежано проналазе храну те позива грађане широм Србије да адекватним прихрањивањем помогну птицама које живе у човековој непосредној близини да лакше преживе зиму. У наставку следе савети како прихрањивати птице на исправан начин.
Услед мразева, хладних и кишних дана, са светлошћу која траје све краће, птицама које остају у нашем подручју и током зиме проналажење хране може представљати прави изазов. Поред ових природних околности, несметан живот птицама додатно отежава негативан људски утицај. Неконтролисана урбанизација која се оглушује о формирање било каквих већих зелених површина и неадекватно одржавање постојећих, страдање птица услед судара са стакленим површинама зграда, невидљива загађења ваздуха и буком, као и светлосно загађење, значајно утичу на популације птица и пустошење биолошке разноврсности.
У претходних 50 година забележен је пад бројности код честих, такозваних “обичних” птица, што је најочигледније код врабаца покућара којих је, према студијама, око 247 милиона мање. Зимска прихрана не може у потпуности решити овакве проблеме, али је први и најмањи корак који грађани као појединци могу одмах да предузму и помогну одређеним врстама које посећују хранилице. Поред поменутог покућара, на хранилицама се могу очекивати и пољски врабац, велика, плава и јелова сеница, зелентарка, чижак, чешљугар, обична и северна зеба, велики детлић, кос, дрозд боровњак, гугутке…
Ево неколико важних савета које треба испоштовати како би храњење било успешно и квалитетно:
- Уколико нисте сигурни да ћете птице моћи да прихрањујете континуирано током целе зиме, немојте почињати са прихраном. Једном када почну да посећују вашу хранилицу, птице се навикну на сталан извор хране, па уколико нагло престанете, поготово током хладних дана, то може довести до њиховог угинућа.
- Постоје различити типови хранилица: висеће или стојеће, са већом или мањом запремином. Уколико сте почетник, одаберите мању, док не будете сигурни да ли ће и у ком броју птице долазити на вашу хранилицу. Избор ће зависити и од тога где желите да је поставите: на тераси, у дворишту, на дрвету… Најједноставнију хранилицу можете направити од обичне пластичне флаше кроз коју ћете провући било какво дрвце које ће птицама служити као постоље, а изнад њега ћете избушити рупе кроз које ће узимати храну из флаше. Најважније је да храна остаје сува како се не би кварила од влаге и тако нарушила здравље птица.
- Као храну користите различито зрневље. Птице највише воле сунцокрет, али ће се послужити И ломљеном пшеницом, кикирикијем, орасима, бадемом. Уколико хранилицу постављате у јавни простор, бирајте љуштени сунцокрет јер тако неће бити отпадака, у супротном се препоручује
сунцокрет у љусци око којег ће птице морати више да се потруде, што је добро за њихову физичку кондицију. Важно је да све што им понудите буде сирово и непосољено.
- Немојте се разочарати уколико вас птице не посете одмах првог дана, њима је потребно одређено време да опазе храну коју им нудите, да стекну поверење и да се одваже.
- Птицама можете понудити и масне кугле које се набављају у продавницама за кућне љубимце или их направите сами. Сирово зрневље утопите у неслани лој или маст, обликујете у куглу, улијете у коре од наранџе, кокоса или било који други калуп и окачите. Ово је одличан извор енергије за птице током хладних дана.
- Неке птице попут косова или дроздова боровњака воле сирово воће. Пресеците јабуку на пола како би је птице лакше кљуцале и оставите је на дрвету.
- Добро је да се у близини хранилице птицама остави и посуда са чистом водом. Воду је потребно редовно мењати, поготово када температуре падну испод минуса и водене површине се заледе. Избаците лед и улијте свежу воду. Посуда са водом не треба да буде предубока како се птице не би удавиле. У посуду можете поређати камење како би птице лакше приступиле води.
- Велики број птица на хранилици може привући птице грабљивице које се природно хране ситнијим птицама или мачке. Уколико ваша хранилица има постоље и стоји на земљи, око постоља можете увезати гранчице окренуте на доле тако да мачка не може да се попне. Ситне птице се склањају од опасности из ваздуха тако што се сакрију у жбуњу. Поставите хранилицу у близини неког жбуња, а уколико је у вашем дворишту, можете направити гомилу гранчица, својеврсни имповизовани жбун, у који ће птице моћи да се склоне.
Поред тога што помаже птицама, прихрањивање је вишеструко корисно и забавно и људима. Појављивање различитих врста које можете посматрати, њихови међусобни односи, различита оглашавања – све то пружа лековиту везу са природом, поготово у градским срединама. Разигране сцене на хранилици врло брзо постану неопходна дневна доза радости, што потврђују и различите научне студије које говоре о благотоворном утицају птица на ментално здравље људи.
За више савета о прихрањивању посетите сајт hranilice.pticesrbije.rs. Како бисте препознали птице које посећују хранилицу, инсталирајте “Птице на длану”, бесплатну апликацију за мобилне телефоне за распознавање птица. Придружите се и акцији грађанске науке “Птице моје хранилице” коју ће Друштво за заштиту и проучавање птица организовати и наредне године, од 17. до 19. јануара, а која има за циљ бројање птица на хранилицама широм Србије.