Наш нови пројекат у славу позоришне уметности - Доживети стоту – 95 година Позоришта „Масука“
Позориште „Масука“ припада групи најуспешнијих аматерских позоришта у Србији. Први писани трагови о малом варошком позоришту сведоче да је најстарија установа култере овог краја своју скоро вековну историју почела да исписује пре 95. година. Готово судбински, у богојављенској ноћи 1929. године, наступом Позоришног друштва "Велимир Масука", у Кафани браће Милојевић, пројавили су се глумци на за ту прилику инпровизованој сцени и означили да у Великој Плани почињу да теку позоришни дани. Посетиоци прве представе уместо улазница давали су добровољни прилог за рад друштва и од тада траје исконска веза између позоришта и публике која сваку премијеру својих глумаца дочека као рађање новoг живота.
Током вишедеценијског рада Позориште је постало власник свих значајнијих награде на пољу аматеризма. Две Вукове награде за изузетан допринос у развоју културе, Орден заслуга за народ са сребрним зрацима, три „Златне маске“, највећа признања за глумце аматере, само су неке од значајнијих одличја која красе просторије Талијиног храма у нашој Великој Плани. Из Позоришта „Масука“ проистекли су бројни КУД-ови, традиоционалне манифестације: „Масукини позоришни дани“, „Песниче народа мог“, Ликовна колонија „Покајница“, „Витини дани“... Глумци све три сцене одиграли су за то време најмање 220 премијера. На представама је радило око 500 домаћих глумаца и 30-так гостујућих.
До краја године у пројекту Доживети стоту – 95 година Позоришта „Масука“ говоримо о дуговечности наше најистакнутије установе културе, успесима глумаца и скоро вековној нераздвојној, прожимајућој вези између публике и глумаца. Ово је уједно и позив да на пројекту радимо заједно. Придружите нам се да испричамо целовиту, истиниту, занимљиву и надасве топлу причу о људима који чине Позориште „Масука“. Пројекат реализују Морава прес и ПЛАНАМЕДИА.