Проверите да ли пред вашим очима нестаје угрожена врста птице
Друштво за заштиту и проучавање птица Србије (ДЗППС) подсећа јавност да ускоро почиње сезона лова на препелице током које се широм Србије масовно користе законом забрањене електронске вабилице које сваке године дозивају у сигурну смрт око 50.000 препелица. Тим поводом ДЗППС је омогућило јавности увид у мапу свих забележених случајева употребе вабилица од 2000. године и позвало грађане да пријавом надлеженим институцијама спрече безочно убијање ових птица.
На помен препелице, већина људи најпре помисли на неку од одомаћених врста препелица узгајаних због јаја не знајући да је овде реч о дивљој препелици (Coturnix coturnix), исконском и природном становнику наших ливада и њива, најмањој врсти дивље коке, величине песнице одраслог мушкарца. Ова љупка птица ретко лети и већину времена проводи на тлу где се храни и размножава. Интензивни проблеми за ову врсту почињу од августа месеца када препелице крећу на пут од неколико хиљада километара ка својим зимовалиштима у северној и подсахарској Африци.
Ловна сезона на препелице је почињала 1. августа и трајала до 30. септембра све до 2021. када је скраћена за 15 дана, тако да почиње од половине августа. Ова привремена одлука установљена изменама Правилника о проглашењу ловостајем заштићених врста дивљачи престаје да важи ове године, али Управа за шуме Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде још није објавила никакав документ којим би био појашњен даљи статус ове врсте.
Током ловне сезоне је широко распрострањена употреба вабилица, електронских уређаја који гласно дозивају препелице како би потом биле убијене из пушке криволоваца. Процена је да се током ловне сезоне широм Србије користи 600 до 1.000 оваквих вабилица које у сигурну смрт одведе око 50.000 препелица. Вабилице су изузетно опасне и зато што ремете путеве сеобе ових птица, дозивају препелице на углавном неподобна станишта попут ораница обилно третираних пестицидима што додатно утиче на здравље и спремност на дугу сеобу птица које успеју да преживе.
„Поред криволова и електронских вабилица, ова врста је изузетно угрожена и нестанком адекватних и квалитетних станишта на рачун интензивне пољопривреде. Ако нешто може и треба прво да се реши, онда је то искорењивање употебе вабилица, али ДЗППС се свакако залаже за трајну забрану лова на препелице, јер врсте морамо штити док их још има у одређеном броју, а не када постане прекасно“, рекао је Милан Ружић, извршни директор ДЗППС.
Коришћење електронских вабилица на подручју Републике Србије забрањено је Законом о заштити природе, Законом о дивљачи и ловству, те низом међународних уговора. Према домаћем Кривичном законику коришћење тих уређаја у ловишту окарактерисано је као кривично дело за које је запрећена затворска казна од 6 месеци до 3 године.
ДЗППС је објавило мапу са свим забележеним случајевима употребе вабилица од 2000. године од када ради на решавању овог проблема и позвало грађане да погледају мапу, провере да ли у њиховој непосредној близини има забележених случајева и обрате пажњу на звук који ће у наредном периоду долазити са поља. Употребу вабилица као кршење закона потребно је пријавити полицији, а увек се можете обратити за помоћ и Друштву за заштиту и проучавање птица Србије.
„Ова мапа која се црвени од забележених случајева је нешто што покушавамо да сузбијемо у претходне две и по деценије, али желимо да је покажемо људима како би увидели размере проблема. Притом, где су сви случајеви који нису забележени? Очување природних вредности је одговорност сваког од нас и у складу са тим треба поступати“, закључује Ружић.