У прилог кампањи за здраву животну средину и очување природе
Преслатки црно бели пингвини у београдском ЗОО врту највећа су атракција посетилаца. У пре пет година отвореном пингвинаријуму уживају два јата Хумболтових пингвина, који могу да порасту 60 до 70 центиметара. Обично живе на обалама Чилеа и Перуа. Десет пингвинчића је 2019. стигло из Уједињених Арапских Емирата, а још седам из Беча. Ове нелетеће птице се хране морском рибом па се за сваког од њих допрема по пола килограма рибе дневно. У природи живе у мору, у зооврту су у слатководном акваријуму што им не представља проблем зато што кроз исхрану добијају таблете соли, витамина и минерала који су им неопходни за живот. Осетљиви су на уједе комараца због чега их штите УВ лампама.
Сваке године београдски зоолошки врт посети око 400.000 људи, а од отварања пингвинаријума пингвини су без дилеме једна од највећих атракција. Обожавају их деца, ништа мање одрасли који се најдуже задржавају поред базена који служи малим слатким становницима београдског ЗОО врта за уживањр и расхлађивање. Пингвинаријум има отворени базен са два одвојена дела, као и затворени део где се животиње склањају током временских неприлика или чишћења. Има и прави водопад.
Зоолоши врт у Београду постоји од 1936. Године. Тадашњи градоначелник Београда, Влада Илић, један од најбогатијих Југословена у Краљевини Југославији, поклонио је земљиште граду Београду, као и зоолошки врт и прве животиње које су се уселиле, а једна од њих био је алигатор Муja који се сматра најстаријим живим припадником своје врсте на свету. Припада врсти амерички алигатор. Становник је још увек Београдског зоолошког врта, где је допутовао 12. септембра 1937. године, годину дана по оснивању врта. Данас је он једини преостао од животиња које су преживеле Други светски рат, током кога је Врт био готово потпуно разорен.
Муја је најстарији познати амерички алигатор на свету и вероватно се приближава 95. години. Архива београдског зоолошког врта уништена је током Другог светског рата и Мујин датум рођења није познат, али новински исечак од 10. аугуста 1937. показује да је у зоолошки врт стигао из Немачке. Верује се да је тада имао око две године. Алигатори у дивљини обично живе до највише 50 година, што чини могућим да је Муја најстарији алигатор који је икада живео. Међународна статистика је потврдила Мујин апсолутни светски рекорд у дуговечности алигатора који живе у контролисаним условима.
Дилема где децу одвести за викенд лако је решива. У БЕО ЗООВРТ и пингвинаријум. Уживаће сви – малишани у води и они поред воде, а са њима њихови пратиоци.