Нови пројекат УГ "Свет речи"
„НАУЧИМО ЖИРАФЕЋИ ЈЕЗИK! ОБУKА МЛАДИХ ЗА ПРИМЕНУ ТЕХНИKА НЕНАСИЛНЕ KОМУНИKАЦИЈЕ И МИРНОГ РЕШАВАЊА СУKОБА“
Циљ пројекта је обука 10 вршњачких Тимова (30- оро младих и 10 наставника ментора) из 10 партнерских средњих школа (8 општина из 5 региона) за примену техника асертивне – ненасилне комуникације, тзв. „жирафећег језика“, подизање свести о важности толеранције, разумевања, једнакости и поштовања различитости и њихово мотивисање да покретањем креативних активности у својим срединама постану активни промотери здравог и безбедног окружења.
Сви здрави стилови живота подразумевају ненасилну комуникацију, биофилни, а не некрофилни, токсични језик који најчешће доводи до екстремних облика насиља. Вербално, психичко и физичко насиље, засновани на моћи и контроли, чине континуум који на свом крају може да доведе до катастрофалног, чак и смртног исхода. Велики број младих и не зна други и другачији језик, осим доминантно псовачког у свакодневној комуникацији.
Учење језика ненасилне, асертивне комуникације, популарно познатог као језик жирафа или жирафећи, мења поглед на свет и оснажује сваку особу која га савлада. Вештина која се стекне је могућност управљања собом, а самим тим и контролисање сопствене агресивности. Учење повећава и развој емпатије, тј. разумевање поступака и понашања других људи, а што доприноси стварању добре атмосфере и пружање подршке.
Пројекат се бави једним веома важним проблемом – вршњачким насиљем, у његовом фокусу су млади који врше насиље, јер су негде и сами жртве, а са којима до сада готово нико није систематски радио. Он треба да утиче на промену њихових ставова према насиљу јер се, након обуке, укључују и сами у рад школских тимова које смо, у току претходних пројеката, формирали у 10 партнерских школа у 8 општина (у 5 региона).
Након обуке -Кампа „Научимо жирафећи језик“ , 10 тимова ће организовати укупно: 100 радионица, 10 манифестација по избору (Љубављу, културом и спортом до толеранције), 10 јавних акција по избору; дигиталну кампању на друштвеним мрежама делећи победнички промотивни спот, али и фотографије и видео записе са реализованих активности. Завршна активност пројекта је Kараван „Говоримо језиком жирафа!” који ће окупити чланове школских тимова из свих 8 градов.
Примарну циљну групу чине млади (15-19 година) из 10 средњих школа са територија 5 округа - 8 општина: Велика Плана, Смедеревска Паланка, Пожаревац, Велико Градиште, Кучево, Деспотовац, Бор и Крагујевац:
ПОДУНАВСКИ ОКРУГ:
ЕУШ "Вук Караџић" Велика Плана, Техничка школа "Никола Тесла" Велика Плана, Средња школа "Жикица Дамњановић" Смедеревска Паланка и Паланачка гимназија.
БРАНИЧЕВСКИ ОКРУГ:
Средња стручна школа Кучево, Средња школа "Милоје Васић" Велико Градиште и Удружење „Креативна педагогија“ Пожаревац.
ПОМОРАВСКИ ОКРУГ:
Техничка школа Деспотовац
БОРСКИ ОКРУГ:
Техничка школа Бор
ШУМАДИЈСКИ ОКРУГ:
Средња стручна школа Крагујевац
ЗАШТО ЈЕЗИК ЖИРАФЕ?
Жирафе гледају срцем
Можемо ли да научимо да поштујемо и разумемо људе с којима разговарамо уместо да их осуђујемо?
Да, можемо.
Решење се крије у овладавању вештином ненасилне комуникације која се назива језик жирафе. Као посебну комуникацијску вештину описао ју је познати амерички психолог Маршал Розенберг.
Саосећање, а не осуда
Розенберг је вештину ненасилне комуникације, којом је био опседнут, назвао језиком жирафе по племенитој и снажној животињи великог срца која добро види на даљину. Језик жирафе је, објаснио је Розенберг, говор срца и заснива се на поштовању саговорника и његових осећања.
– Ненасилну комуникацију карактеришу прихватање одговорности за мисли, осећања и поступке, као и саосећање уместо осуде туђих дела. Говор жирафе усмерен је на оно што је саговорницима у разговору важно. Избегава се оцењивање, критиковање и осуђивање.