среда 06. април 2016.
Две седмице пре отварања биралишта у Србији стиче се утисак да је атмосфера мирнија него ранијих година, да су партије, странке и њихови кандидати поштедели бираче притиска пропагандним порукама, заморним гостовањима и дуелима на јавним сервисима и локалним телевизијама.
Не дефилују претерано водећи политички лидери и не окупљају на трибинама истомишљенике којима је и до сада било јасно све у вези са програмима, обећањима и могућим променама које воде друштво у просперитет и "бољи живот". Нема великих обећања нити добро смишљених слогана који сугеришу избор. Да су избори близу подсете више пута дневно на јавним сервисима водеће странке СНС, СПС, пробуђени радикали и по која опозициона партија. Према буџету и могућностима финансијера који стоје иза њих. Затишје пред буру, или смо коначно изборе прихватили као политички догађај који бирачима пружа прилику да искажу своју вољу.
О томе и колико се на локалном нивоу поштује декларација о политичкој толеранцији, шта јесте примерено, а шта недопустиво понашање у кампањи, мишљење износи заговорник идеје о фер и коректном понашању пре и после избора, Далибор Тодоровић, председник СО Велика Плана.
- Без обзира на то да ли са ове позиције говорим последњи пут, или ћу прилику имати у наредном мандату, битно је да у својим ставовима истрајем до краја. Релативно сам задовољан током предизборних активности свих политичких организација на републичком и локалном нивоу. Има увек места за унапређење односа, битно је да нема тензије и прљаве кампање. На локалу далеко је бољи однос него на републичком. Приметан је вид унапређења, али провејава прљава кампања, разрачунавање саопштењима, напади у јавним наступима, истина у мањој мери него некада, али и даље постоји. Евидентна су извесна одступања и код нас од стране појединих политичких партија, свакако у границама толеранције - коментарише ситуацију пред изоборе уверен да је на локалу допринос мирном току кампање дала складна владајућа коалиција.
- Упутио сам свим политичким чиниоцима који делују на нашој територији апел и пожелео успешну и фер кампању, коректно и толерантно иступање и замолио да се у том духу понашају сви. Без обзира каквих смо политичких ставова, различитих мишљења, колико се не слажемо око неких важних и мање важних тема, око овога можемо да будемо сагласни - рекао је Тодоровић позивајући се на примену декларације о политичкој толеранцији која је усвојена крајем прошле године на једној од седница СО.
Политички постери и плакате са порукама о јединству и снази преплавили су град и насеља. Нема их само како је препручена на тачно утврђеним местима за политички маркетинг, него и на фасадама зграда, надвожњацима, трафостаницама, чесмама, јавним установама...
- Често овакав пропуст иде на душу политичких активиста са терена иако њихови политички лидери и председници ОО сугеришу да воде рачуна о томе. Понекад у жару борбе за гласове залепе плакат на неком непредвиђеном месту што ће морати да исправе. У сарадњи са стручним службама којима је посао да воде рачуна о томе, чистоћи и изгледу града, трудићу се да дам допринос поштовању правила, без обзира о коме се ради, да ли је моја политичка групација, или нека друга. Чињеница је да не можемо да избегнемо лепљење пропагандног материјала у јеку кампање, цепање и прелепљивање других преко ноћи, али на кључним местима у насељу и у граду нећемо дозволити - каже Далибор Тодоровић, спреман да са коалиционим партнерима изађе на терен и издејствује скидање пропагандних порука са непримерених места.
- Важније је од тога да грађани немају велики притисак од стране политичких организација и да се неће драстично променити ситуација до самог дана избора. Грађани ће после дужег времена на достојанствен и опуштен начин моћи да изађу на изборе, дају мишљење о програмима које политичке партије презентују и о кандидатима који им се нуде. Не би требало да буде усиљене атмосфере и ескалације сукоба, имамо много проблема око којих би требало да се окупимо и заједно их решимо. Да разговарамо о томе без сујете и претераног анимозитета. Сами смо изабрали да се бавимо политиком, зато нема потребе да сводимо изборе на лични ниво.
По мишљењу председника СО Велика Плана добар помак у овој кампањи је чињеница да политичке партије дају реалнија обећања и пројекцију циљева за наредне четири године.
- Мислим да је поштеније, без обзира о коме се ради, да грађанима кажемо шта је права слика стања и каква су реална очекивања. Неки се баве уопштеним темама и циљевима, неки су прецизнији, неко нуди програме на више страница... Кад погледате мало боље, свега имате да нађете, сви се обраћају на њима својствен начин грађанима и то треба прихватити, али и просудити колико је реално. Суд ће дати грађани, њима су све те поруке намењене. Мислим да овог пута бирачи заиста процењују шта ко нуди у програму за четири године, да су у стању да процене када се ради о илизуијама и празним обећањима. Јасно је свима да буџети општине нису толико велики, да ни држава у постојећој ситуацији не може више. Заиста треба да кажемо са колико средстава располажемо, где можемо да их усмеримо, чему да се надамо.
Партије и странке на локалу, извесно је, троше мање пара за маркетинг, у већој мери се ослањају на кровну кампању и рачунају на успехе својих лидера. Скромније су и штедљивије, следе сугестије централе.
- Надам се да ћемо како буду протицале године, и како будемо улазили у следећу кампању, имати ситуацију да грађани у једном тренутку изгубе утисак да је кампања, да само знају да је одређеног датума у години избор, да дају своје мишљење о нечему што је неко радио, или нечему што треба да се ради. Нисмо толико близу систему као на западу, али ћемо моћи да му се приближимо. Власт треба да буде смењива, народ треба да изабере оно што сматра да је најбоље и да дели својим избором оно што је добро и лоше.
Ма колико се трудили политичари, припадници политичких странака и групација да нас убеде како нам предстоје мирни избори, без притисака и узнемиравања, сенку на "савршен" склад и мирну предизборну кампању бацају ловци на сигурне гласове. У други план се потискује поштовање декларације о политичкој толеранцији, на сцену ступа устаљена пракса партијских активиста који непримереним телефонским позивима, или кућним посетама, једним те истим питањем долазе до сазнања како ће ко гласати.
- Не представљам класичну политичку организацију, него групу грађана која се бави политиком на локалном нивоу. Ни један активиста из групе грађана "За наш град и наша села" се не бави тиме, нити позивамо нити узнемиравамо људе. Ако то неко ради није добро и није примерено. Тај вид притиска није у склопу декларације о политичкој толеранцији. Разумем да можете да позовете неког кога познајете, пријатеља, рођака, али насумично звање грађана, узнемиравање, никад не бих подржао, ни учествовао у томе. Надам се да ће та времена да буду иза нас - рекао је Тодоровић и потврдио да активности око обезбеђивања "сигурног гласа" нису увек реализоване на исти начин, нити су усмерене ка истом циљу.
- Кандидати и активисти нам истраживањем јавног мњења дају процену на који начин могу да буду сигурни да ће неко гласати за њих. Ми смо тај вид активности користили за креирање нашег програма за Велику Плану. Кроз разговор са грађанима проверавали смо да ли подржавају нашу причу, наше циљеве, наше бављење политиком, са њима уједно креирали кроз анкету и разговор програм који смо понудили. Нисмо ишли са питањем да ли хоћете да гласате за нас, него шта ви мислите да треба да се ради, шта је потребно и чему треба дати значај у плановима и програмима да бисмо са стручним службама проверили колико су предлози реални и оствариви. Са друге стране, ако се овакве ствари раде да би се извршио било који вид притиска на грађане, залази се у домен политичке нетолеранције.
Виши ниво нетолеранцијије и кршења права грађана на слободан избор присутан је још увек у значајној мери иако се тврди да смо досегли завидан ниво свести и да смо се ослободили страха од претпостављеног и утицаја ауторитета.
- Ако се крене још даље преко границе доброг укуса, да се тражи од грађана доказ снимањем заокруженог листића телефоном, можемо ми који смо против тога да се заложимо, и да апелујемо да се такве нечасне и непримерене радње спрече. Међутим, други део одговорности мораће да буде на грађанима. Ако они сами прихватају такво стање као нормалну ситуацију и верност партији, не можемо ништа да променимо. Грађани који трпе притиске морају да покажу отпор и да кажу не желим да на такав начин учествујемо у систему ове земље. Имају могућност да кажу не, да изађе на биралиште и спроведу своју вољу. Могу на безброј начина да се достојанствено обрате било коме ко врши такав вид насиља над њим и њиховом породицом. Кад такав став имате у грађанству онда очекујете бољитак у једном цивилизованијем демократском друштву и изборима - закључује разговор на тему притисака и политичке нетолеранције Далибор Тодоровић уз поруку да сами одлучујемо, заокружујемо и бирамо.
- Срећа прати храбре. Став у животу је пресудан за успех. Ако сте особа која ће лако да поклекне под било којим притиском, питање је зашто су нам онда потребни избори. Нама таквима може да одговара једино једнопартијски систем.