петак 25. март 2016.
На политичкој трибини у организацији ОО СНС на почетку предизборне кампање о цензури у демократији и демократском одлучивању на локалним, парламентарним и покрајинским изборима, о одлуци од које зависи будућност појединца и друштва у целини, говорили су др Драгољуб Којичић и др Зоран Аврамовић. У оба обраћања истакнутих чланова владајуће партије упечатљив је најчешће истицан лични став и уверење да је најбоља могућа опција на изборима политика коју следе Александар Вучић и СНС.
Директор Завода за уџбенике и преседник Програмског одбора РТС, Драгољуб Којичић, дипломирани филозоф, некада народни посланик, учествовао је у оснивању Института за геополитичке студије 1996. Био је заменик министра за везе са Србима ван Србије, а од 2004. до 2007. посланик у Скупштини Србије. Покренуо је листове "Држава" и "Зенит", уређивао је "Српски књижевни гласник" и писао за бројне листове. Објавио је књигу "Стрела времена и хоризонт слободе". Последњих година је активни члан СНС. Обраћајући се публици присетио се деведесетих година када је као борац за промене и демократију говорио у истој сали Дома омладине о пореклу српског народа и његовом трајању.
- И тада и сада говорио сам о важном судбинском тренутку за наш народ. У овом часу смо пред изборима који су заказани са врло јасном идејом када имамо визионарску политику која је на путу да нас извуче из тешких, деценијских, готово столетних проблема. Тој политици је потребна комплетна сагласност, потпуна подршка и разумевање да би могла да буде спроведена. Као те деведесете године, када се ломило нешто друго и одлучивало да ли ће опстати ондашња држава или неће, какве ће снаге доћи на власт, заломило ми се да поново у једном важном и судбоносном тренутку говорим о истој ствари у истом граду - реако је Којичић наводећи да је председник Владе Србије Александар Вучић визионар попут америчких утемељивача државе.
- Опредељење владе Србије и Александра Вучића, као њеног првог човека и креатора те политике, има узор у основним документима који су писали у САД такозвани очеви утемељивачи. То су она четворица чији су ликови уклесани у планинама. Један од њих, Бенџамин Френклин тада је врло кратко и врло ефектно поставио концепцију модерних САД. Он каже "празна врећа не стоји усправно", што практично значи да је тешко сиротињи да дуго стоји усправно. Да бисмо били поносит народ, а ми то јесмо, то је наш највећи квалитет, да бисмо могли да водимо ту врсту аутономне политике, морамо да будемо економски оснажени. Сувише дуго траје агонија сиромаштва, а до ове власти пре нас агонија бесомучног задуживања довела нас је до ситуације која нас не опредељује да се за њих гласа - казао је Којичић образлажући због чега је овог пута прави избор актуелна власт која поред вођења активне политике економског оснаживања негује основне принципе демократије.
- Неопходно је градити друштво које ће имати снажне темеље за развој економоје. Кад врећа почне да се пуни, како рече Френклин, онда ћемо моћи да стојимо усправно. У тој међузависности економије и високих идеја које одговарају нашем идентитету, крије се тајна успешности ове политике. При крају мандата сам члан и председник програмског одбора РТС. За то време променила су се три директора - Александар Тијанић, Никола Миковић и Драган Бујошевић. Често опоненти ове владе и СНС истичу како су угрожени медији, да нема слободе штампе... Професионално се бавим медијима, везао сам своју политичку активност за разумевање улоге медија и културе у једном друштву. Било је одвратно када је кренула кампања Курира и неких других новинара из Новог Сада који су приговарали нешто тек да би критиковали иако оправданих разлога није било. Када је биран задњи директор РТС спроведен је најчистији конкурс икада. Тело које бира директора формирано је у време владајуће ДС и њене коалиције. Они су изабрали садашњег директора према свом осећању и сензибилитету, нико се није мешао из власти по било ком основу. Изабран је човек који припада другачијој политичкој оријентацији коју је потврђивао деценију пре нас. Ако то није демократија, шта јесте - запитао се Којичић наводећи нове чињенице у прилог слободи медија.
Да је власт хтела да укине непристраснот јавног сервиса могла је то да учини на сваки други начин, истакао је Којичић тврдећи да су приликом избора директора РТС поштовани европски критеријуми и мерила и да се никада није догодило нешто слично у новијој историји Србије у последњих 25 година.
- Увек су се постављали људи да би били извршиоци воље владајуће већине. Тамо где су медији у државном власништву нема цензуре, волео бих да чујем ако има, а добро сам обавештен шта се ради. Оно што је за нас најважније јесте да ми градимо слободно друштво. То више није небитна ствар јер Србија успева зато што је демократска, не само зато што је то модел успеха у свету, него зато што је то наш начин размишљања и наш менталитет. За нас су у овом тренутку и убудуће од највећег интереса слободни медији. Џон Стјурт Мил, крајем 19. века, утемељивач модерног либерализма тада је за демократију рекао да можда није савршен модел управљања једним друштвом, али је најбољи јер бољег нема.
Указујући на важност одлуке у изборима који следе Којичић је нагласио да смо одговорни за своје одлуке пред собом и будућим генерацијама. Доносећи компетентне одлуке , меродавне и засноване на добром информисању лежи будућност друштва коме припадамо.
- Грађани пред гласачком кутијом морају да воде рачуна о томе да кад одлучују бирају оно што је најбоље за све нас. Притом морају да одмере шта су имали пре ове власти, како су их у свету претходни лидери представљали и шта су добили доласком Вучића. У низу година које су претходиле нашој власти Александар Вучић најбоље пролази у свету. Прво зато што је најприсутнија личност, истовремено и зато и што је најпоштованија. Нема тачке у Европи ка којој идемо пуном паром где није присутан, било да су економски или политички форуми, увек је међу прворазрдним гостима, као у Давосу, например. Да узмем као илустрацију и мерило успеха једне политичке личности, коначно имамо репрезентативност која је овом народу дуги низ година била потребна - рекао је у прилог политике и изборне опције коју заступају Драгољуб Којичић и др Зоран Аврамовић, гости на трибини у Великој Плани.
Истоветне ставове са социолошког аспекта истакао је други учесник скупа, директор Завода за унапређивање просвете и образовања, др Зоран Аврамовић, афирмисан социолог образовања и културе. У досадашњем стручном и научном раду објавио је 20 књига и два уџбеника, преко 111 научних и стручних радова у часописима, зборницима и књигама као и преко 60 радова различитог жанра. Поднео је више од 64 саопштења на научним националним и међународним скуповима. Учествовао је у Бугарској, Грчкој и Букурешту на научним конференцијама о културним и образовним питањима у балканским државама - 1998, 2001, и 2006. године. Аутор је публикације "Родољупци и родомрсци" која је деведесетих година изазвала значајно интересовање шире јавности.
- Дошли смо да разговарамо о политици и демократији каква је пожељна за напредак и развој Србије. Драго ми је да има доста младих у публици зато што је интересовање за политику интересовање за сопствени живот. Политика је изузето важна делатност због чега је неопходно прихватити је као важан део посла којим се бавимо. Од политике и политичара нама зависе и индивидуални и колективни животи. Тако је било увек и тако ће увек бити између осталог због тога што политичари по природи своје функције утичу на све друге делантости. Довољноје да имате у виду Скупштину у којој посланици које ми бирамо регулишу наше животе. Колега Којичић и ја нисмо професионални политичари, али се и те како интересујемо за политику због тога што желимо Србији најбоље. Као припадници СНС која нуди најбоља решења уверени смо у то јер волимо Србију за разлику од оних који не мисле добро свом народу.
Алудирајући на контекст публикације у којој се бавио родољупцима и родомрсцима, истакао је др Аврамовић да у Србији има још увек значајан број људи и странака који баш не воле своју земљу и нису заинтересовани за државни интегритет и национални интерес . По његовим речима ова чињеница би требало да буде пресудна приликом избора јер би давање предности политици која не држи до Србије грађане довело до ситуације у којој никоме не би било добро.
- Демократија је систем који пружа могућност, даје шансу да изаберете одређене странке, одређене личности, одређене представнике власти. То је врло важан чиниоц. Ако се сетимо новије демократије, нисмо ми Срби тек од скора у систему демократије, имамо на известан начин дугу традицију. Краљ Петар је превео Милову књигу о слободи. Од деведесете године имамо оно што свака демократија има - власт и опозицију. И ако се сада присетите да су у то време социјалисти били на власти, а на челу опозиције ДС, тадашњи савез опозиционих партија нападао је власт са идејом да народу предочи како се ради о диктатури коју треба срушити. Када је дошао тренутак да искористе оно што су добили као финансијску помоћ из иностранства, нису успели да је искористе на прави начин - рекао је у свом обраћању др Аврамовић указујући скупу пажњу на чињеницу да онај ко се финансира иностраним средствима никад неће донети добро свом народу, тврдећи да се ради о моралној заповести у политици које би сви морали да се придржавају.
- Добро је да будете политички противник и пожељно је да постоји опозиција, али ако то финансира неко из иностранства, будите сигурни да ту неће бити среће за народ. Кад је опозиција после деведесетих дошла на власт направљен је хаос у приватизацији, земља је гурнута у тешке економске проблеме иако су ушле у земљу велике паре. Од тих пара се ништа није видело, негде је новац завршио - опозиција је тиме показала да није способна да руководи и да не уме да организује власт. Већ четири године смо на власти са новом екипом у којој наша странка има значајну улогу, а после две године смо стожер ове владе. Понашање опозиције се није значајно променило, поново критикује власт и опет чујемо реч диктатура - Вучић апсолутиста. Питам се да ли смо политички неписмени, да ли знамо шта је слобода и демократија, шта су политичке странке - постављајући питања Аврамовић је публици усмерио пажњу на штампу која никада није имала већу слободу и већу могућност да критикује власт.
- Узмите новине које хоћете, не можете да избројите све критике на рачун владе. Имате опозицију која делује у парламенту и ван њега. Имате неког ко дође и каже то је Вучићева власт, диктатура. На свим трибинама из тих разлога постављам исто питање - да ли постоји власт која није персонализована. Шта је Путин, Меркелова и остали инострани политичари. Кад говорите о немачкој влади кажете Меркелова. Опет смо сведоци понављања нечега што штети самој српској демократији, а са друге стране представља покушај да се баци магла и да се заведу грађани приликом избора - рекао је Аврамовић упућујући бирачима сугесију како да изаберу и буду сигурни да су се одлучили за праву опцију.
- На првом месту запитајте се какви су циљеви политичких странака, какву визију друштва предлажу, шта хоће да направе од Србије. Запитани каква средства користе размислите да ли нуде истину, чињенице, толеранцију или супротно - лаж, обману, завођење, лажне податке и слично. Можемо да се питамо какве су личности у странкама, политички изграђене са јасним ставовима, личности које искрено и поштено говоре о проблемима, и не дају лажне наде. Као нај важнији критеријум узмите дело. У политици, увек је питање шта си урадио, оно што је кључно кад треба да кажете ово је добро или не. Кад имате ове критеријуме пред собом упоредите садашњу владу и опозицију. Разлика је у томе што је за опозицију кад слушам неке опозиционаре, два и два пет, а за владу бих рекао да кажу да је два и два четири.
Да опозиција делује на обмањујући начин за Аврамовића је потврда изношење неистина као што је став ДС по питању равноправности жена и искривљене учестале тврдње да власт у Србији представља само један човек.
- Нигде на свету немате безимену власт, увек се везује за лидера нације. Када упоредитие отворен говор владајуће већине са искривљеним представама опозиције, видите да премијер без прикривања говори о тешкоћама са којима се суочавамо, улаже напоре да се створи здрава економија и свуда уведе домаћинско пословање. Јасно је да води борбу за стабилну државу, испред свега ставља нациналне интересе. Притом можете да препознате да иза свега стоји дело... Од опозиције, осим нереалних обећања, нема ничега. Дају празна обећања да би добили изборе уверавајући гласаче да ће све урадити и из темеља преокренути, а да их није брига за сутра. Онај ко жели да се бави политиком мора да мисли за данас, колико и за сутра, без тога добра политика не може да се оствари - закључили су трибину др Аврамовић и др Којичић уверавајући окупљену пубику да је СНС на челу са Вучићем једина права опција за боље сутра Србије и српског народа и да је све супротно погубно за све нас.