понедељак 20. новембар 2017.
Опозициони одборници који у овом сазиву локалног парламента немају своју одборничку групу имали су бројне сугестије, примедбе и коментаре. На опаску председника општине Игора Матковића да до сада нису предложили ни један амандман и да би стручни савет о овом облику опозиционог деловања могли да добију у скупштинској служби, одговорили су да своје мандате не користе само да би критиковали већ и да би у име грађана који не мисле као владајућа већина сугерисали нека решења која се без оправданих разлога одбацују.
ОГЛЕДАЛО ДРУШТВА - БРИГА О СОЦИЈАЛНО ОСЕТЉИВОЈ КАТЕГОРИЈИ СТАНОВНИКА пројекат портала ПЛАНАМЕДИА подржан на Конкурсу Општинске управе општине Велика Плана за суфинансирање пројеката за остваривање јавног интереса из области јавног информисања за 2017. годину. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.
- Оно што мени посебно смета - рекла је др Снежана Милојевић (ДС) - је то да власт сматра да ћемо ми априори само да критикујемо. Наравно да хоћемо, ако има разлога за тим, али ћемо и да понудимо у интересу свих грађана нека квалитетна и исправна решења и мислим да би било изузетно згодно да нас саслушају па тек онда да одлуче да ли ће да уваже наша образложења. Ми смо овде због грађана наше општине, а не сами ради себе и не првенствено због политике.
Александар Томовић је своје примедбе на рад Скупштине усмерио директно на опаске опонената изречене за говорницом након њихових дискусија, сугестија и анализа предложених аката.
- Ту пре свега мислим на председника општине Игора Матковића и начелника Општинске управе Горана Тасића који говоре управо у прилог ономе о чему смо ми као одборници ДС говорили. Један и други су својим изјавама потврдили да смо заправо у праву. Примера ради, Горан Тасић је рекао да је тачно да се предаје на коришћење зграда Центру за социјални рад која нема употребну дозволу, али знате то је само на папиру. Сви људи у општини имају објекте који су изграђени на овакав или онакав начин, али онима којима на папиру стоји да немају дозволу долази решење о рушењу. Ти људи су изложену трошку да раде легализацију, односно озакоњење по новијој терминилогији, зашто се то не би односило и на општину – рекао је Томовић.
ГДЕ СУ БИЛИ?!
- С друге стране, председник Матковић, иако зна да ДС нија била у власти укупно две године, покушава стално да истакне како смо ми 12 година на власти урушавали друштвену имовину. Верујем да је јачина наших аргумената допринела томе да се збуни и да направи такву кардиналну грешку и заборави ко је када био у ситуацији да то ради као власт и владајућа већина.
Позивајући се на говор мржње и нетрпељивост према опозиционим одборницима Томовић се осврнуо и на коментар председника општине којим је окарактерисао изјаве опозиције глупостима и непровереним исказима.
- Председник је дозволио себи да каже да не жели да слуша глупости које је изнела опозиција. Ако он сматра глупостима оно што представници опозиције имају да кажу у овом парламенту у име грађана који су их изабрали, онда је у великом проблему јер ћемо још неко време моћи да артикулишемо незадовољство грађана на тај начин да само ми говоримо овде у њихово име; нека се добро запита шта ће бити када се ван просторија ове Скупштине буде говорило о проблемима грађана који су заиста велики, а општина их ниподаштава и прикрива их лажним обећањима.
- Локални антикорупцијски план је изузетно велики у смислу да има преко стотину страна. Мало је времена да се у року од пет минута битни аспекти тог документа образложе грађанима и одборницима. Жалосно је зато што је то јако важна ствар за све нас, поготову што су и одборници изложени притисцима. Узмите било ког одборника и извршите на њега унутар странке притисак. Партијска дисциплина не дозвољава да има своје мишљење што је на известан начин вид корупције. Сви су они тога свесни. Није циљ да Антикорупцијски план пакујемо и коцкамо до 2022. да урадимо неке посебне правилнике, а имамо у виду да то неће да се догоди у ближем временском периоду – рекао је о овом документу Далибор Тодоровић, од ове седнице Скупштине члан Народне странке и истакао да се о овој теми инфомрисао преко сајта за борбу против корупције директно, не од општине.
- Ако су имали добру намеру да прошире ову причу, ваљда је било логично да се прво упути позив да се кренуло са тим радом. Комисија јесте била трочлана, не кажем да то нису квалитетни људи, али је могло да их буде више. Онда, зашто нам не кажу који је то невладин сектор позван да учествује у свему томе, који субјекти, представници јавних установа, који представници партија из локалног парламента су били упознати о томе. Није решење да се само нешто окачи на веб страницу, а ни на веб страници општине нисам нашао такву објаву. Можда постоји у неком запећку, не знам. Питам се да ли је тешко послати обавештење на 39 адреса званично, на време. Пошто је требало да се усвоји у јуну, а годину дана стоји тај предлог – образлаже пропусте владајуће већине Тодоровић и наводи да је готово 90 посто материјала за АКП преписано.
КОНТРОЛА ВЛАСТИ
- Председник општине каже да је велики труд уложен у креирању овог акта. Ако је годину дана било потребно да се препише стотину страница, онда је пет година неопходно да се акт креира како је нама овде потребно. Ту је генерални проблем, могло је детаљније да се ово уради, да не постоји само форма, него и суштина. Не би нико од нас из опозиције имао проблем да подржи такав предлог. Тога није било, ничег конкретног, само неки оквирни рок који досеже до 2022. године. До тада, ко жив, ко мртав, што би наш народ рекао. А, шта ћемо до тог периода, како да бирамо директоре, финансирамо медије, контролишемо институције које служе за интерну контролу општина?! Ви дајете прилику да, ако ја одлучујем о свему, хипотетички причам, онда ћу ја себе да контролишем – каже одборник Тодоровић и наглашава да се у овом случају ради само о неким општим стварима, спорадично о конкретним.
- Уместо да се за говорницом коментаришу неке нужне ствари везане за рад локалног парламента, говори се о прошлости која је небитна за већину нас. Помиње се неких фамозних 12 година ко је где био. Коме се конкретно председник општине обраћа том констатацијом? Можда је стајао са стране, а јесте, ваљда је имао толико храбрости да каже за неког било кога где је био пре 12 година, а знамо шта је свако од нас тада радио, где је и с ким био, колики део одговорности носи у својој биографији – рекао је Тодоровић и упутио нове примедбе на преостале тачке дневног реда новембарске Скупштине.
ПОРЕЗИ
- Када су утврђене цене о непокретностима ми то нисмо подржали, није тачно да није поскупело. Тачно је, да ми то гајимо годинама, да смо једна од општина са најнижим пореским стопама у Србији, али није тачно да није ништа повећано. Новац који се убира од грађана у овим тешким временима нашта се троши? То је просто питање на које нисмо добили одговор. Ако узимамо већи порез од наших сељака и приватника, где трошимо новац, да ли само за запошљавање подобних кадрова и не знам чега још. Дајте нам образложење, није никакав проблем да то подржимо. Ми то ваљано образложење нисмо добили – коментарисао је ток седнице одборник Народне странке и напоменуо да остали део тачака није био толико битан, осим извештаја о изврешењу буџета који је прошао скоро незапажено.
- Ми смо одборници добили извештај, а ту можете страшне ствари да нађете. О том благостању о коме причамо да живимо супер, идеално, а долазимо до истине да је извршење буџета око 55 посто. Плаћамо енормне казне, милиони су у питању, школама, установама ... Да се вратимо уназад оно што су избацили у антикорупцијском плану, а предвидела је агенција за борбу против корупције, око јавних набавки. Између осталих и директна мера контроле буџета. Ниједна мера како да транспарентно усвојимо буџет, са конкретним планом шта ћемо да радимо у сваком месту. Овде се конкретно своди на то - ја сам председник општине, ја ћу да одлучујем о свему. Онда се повлачимо по месним заједницама и тврдимо како оне имају неку одговорност, а немају никакву. Не функционишу никако, све је у каси код једног човека. Не прича се о томе колико се из текуће буџетске резерве троши, где је две трећине пара потрошено. Не зна се где – каже Тодоровић и наставља са низом питања, делимично и одговорима.
- На плаћање казни што нисмо запошљавали, а по закону смо били обавезни, људе са инвалидитетом, што такође треба да буде део антикорупцијског плана, а није. И то је проблем; онда долазите до суштине, да за све те милионе које плаћамо имамо и пола милиона трошка за Дан ТШ „Никола Тесла“ што је супер ако живимо у благостању. Од предвиђене милијарде и нешто више милиона планираног буџета ми имамо реализовано 600 милиона. И стварно, где су паре, уместо да смо те паре дали за потребе деце, неких битнијих потреба... За спорт 25 милиона, а није крај године. Још нисам добио информацију да ми се достави коме су дате паре и нашта су утрошене у области спорта. За непостојеће клубове који се формирају изненада!
МЕДИЈИ
Део коментара упућених на функционисање власти и рад органа општинске управе Тодоровић је усмерио и на однос локалне самоуправе према медијима и расподели средстава на основу недавно завршеног конкурса који је окончан супротно одлуци комисије чији су чланови били представници удружења новинара НУНСА, УНСА и ЛОКАЛ ПРЕСА.
- Нека одговоре како се дају паре некима из Раковице и Београда. Изгледа да они највише брину о Великој Плани. Они ће да представе општину кроз једну страницу која кошта 400.000 динара, новца грађана Велике Плане, са одушевљењем то прихватам. И чланови Народне странке и одборници су одушевљени што наши медији једва састављају крај с крајем, а београдски треба да живе. Уосталом та расподела је урађена по целој Србији и то нешто говори, па један део Србије финансира Информер, а други финансира Ало, можда још неку другу новину. Како ни једна друга новина не може да се финансира, ни једна друга телевизија. Друге медије затварамо по Србији зато што не могу да преживе, зато што нису подобни и имају своје мишљење – рекао је Тодоровић и прозвао одговорне за одлазак младих у свет да се макар запитају каква будућност чека Србију ако се са оваквом политиком настави.
- Шта ми остављамо будућим генерацијама. С разлогом се поставља питање да ли овакав систем вредности или би требало нешто променити. Немојмо да се чудимо онда што годишње губимо 50.000 високообразованих, квлитетних, паметних младих људи и обучених кадрова у белом свету, који улепшавају својим младим духом, талентом и способностима Торонто, Амстердам и друге градове широм света. Овде остају четредесет и нешто година стари људи да нам буду подмладак.
То је будућност која нас чека на овај начин, и то није тужна прича само наше општине него свих градова Србије...