Нови Сад, 08.02.2024. - Друштво за заштиту и проучавање птица Србије (ЏППС) обавештава јавност о резултатима до сада најмасовније акције грађанске науке „Птице моје хранилице“ у којој је учествовало рекордних 811 посматрача који су заједно, широм Србије, избројали и доставили податке о 21.540 јединки преко 75 различитих врста птица.
„Птице моје хранилице“ је јединствена акција која се организује од 2019. године и има за циљ да подстакне и подучи грађане како да током зимских месеци на исправан начин прихрањују птице, на који начин да их попишу и доставе налазе како би помогли сакупљању података и ширењу знања о птицама које живе у човековом непосредном окружењу, а Победничка фотографија_Плаве сенице_Јелена Ивковићзатим да им укаже да је могуће убрзани ритам живота успорити на одређено време посматрањем и распознавањем птица.
Похваљена фотографија Кос - Михаило Симовић
Ове године посматрачи су птице бројали током сат времена од 19. до 21. јануара, а достављени подаци су могли да се прате из минута у минут на веб-сајту хранилице.птицесрбије.рс посвећеном овој акцији. Најбројнија врста овогодишњег бројања је велика сеница (Парус мајор) са 5.305 јединки, окретан и сналажљив посетилац наших дворишта. На другом месту је добро позната врста којој бројност опада, врабац покућар (Пассер доместицус) са 2.793 јединки, а на трећем његов рођак, пољски врабац (Пассер монтанус) са 2.036 јединки. У десет најчешћих врста налазе се још, редом по бројности: дивљи голуб, сива врана, плава сеница, зелентарка, гугутка, сврака и зеба.
Победничка фотографија Плаве сенице -Јелена Ивковић
Похваљена фотографија Јелова сеница -Јулија Јоксимовић
„Од 190 општина у Србији имали смо макар једног учесника у 90 општина. Највише људи, чак 59, је бројало птице у Новом Саду, затим у Београду где предњачи оптина Нови Београд са 24 учесника. По броју учесника још се издвајају Зрењанин, Панчево и Кикинда. Ти резултати нас не изненађују, познато је да се на територији Војводине још из ранијих времена баштини интересовање за птице. Занимљиво је и да је учешће узело готово дупло више жена него мушкараца, а четвртина учесника бројала је заједничким снагама, у кругу породице“, саопштава статистику Наташа Јанчић, координаторка ове акције.
Велики број учесника се одазвао позиву Друштва да птице и прихрањује током зиме. На хранилицама је било разноврсног зрневља, од чега је најзаступљенији сунцокрет код 265 учесника, а било је и орашастих плодова, масних кугли, свежег воћа. Чак 90 учесника се постарало да птицама буде доступна и вода, која им је од изузетне важности у зимским данима. Птице су најчешће бројане у баштама и парковима, затим на пољопривредним површинама, ливадама и у воденим стаништима. Похваљена фотографија Пољски врапци - Оља Симовић
Похваљена фотографија Зелентарка и чижак - Миодраг Златаров
„Примарни циљ ове акције јесте бољи увид у бројност и навике птица помоћу грађанске науке, али нам је пођеднако важно да је ово активност у којој су људи уживали и остварили контакт са природом. Учесници су нам слали своје утиске да нису знали како им је разноврстан и „шарен птичји комшилук у самом центру граада“ и колико време брзо пролази у посматрању птица. Можда и најлепши коментар смо добили од једне учеснице која нам је рекла да је изненађена колико је бројање птица умирујуће и занимљиво. Бити толико присутан у тренутку“, преноси Јанчићева.
Организован је и фото-конкурс на који је пристигло преко 250 фотографија, 93 аутора. Трочлани жири је имао заиста тежак посао да одабере само једну победничку фотографију, па је додељено и неколико похвала. Као победничка одабране је фотографија плавих сеница у правом зимском амбијенту, ауторке Јелене Ивковић из Ниша.