У КОРАК С ВРЕМЕНОМ
Колико времена и када деца могу да проведу испред екрана, зависи од узраста, склоности и паметног распореда дневних обавеза које укључују социјалне, когнитивне и физичке активности
Шта треба да знамо када деци уводимо правила за коришћење паметних телефона и осталих справа са екранима. Правила мотају да буду примењива, оправдана и утемрљена да би деци било јасно због чега морају да се поштују. Стручњаци кажу да деца до 2 године уопште не би требало да се сусрећу са модерном технологијом. За децу од 2 до 5 година дозвољено је коришћење модерних справа највише сат времена дневно, а за децу преко 6 година требало би установити индивидуална правила која зависе од тога да ли ће време проведено испред крана угрозити дететове социјалне, когнитивне и физичке активности.
Недостатак сна често се доводи у везу са прекомерним коришћењем дигиталних уређаја, као и са њиховим коришћењем пре спавања. Екрани дигиталних уређаја утичу на сан тако што смањују ниво мелатонина, стимулишу мозак и периодично ометају сан. Као прво, плаво светло које емитују екрани дигиталних уређаја смањује производњу мелатонина, хормона који нам помаже да заспимо, па самим тим на неприродан начин ремети циклус спавања. Визуелни и звучни садржаји (поготову они који подстичу на размишљање или провоцирају негативне емоције, узбуђују или раздражују дете) стимулишу мозак и „држе” га у будном стању. Сви електронски уређаји емитују светло које може да омета сан, чак и када је уређај искључен (нпр. лампица на дугмету за укључивање и искључивање монитора). Звучна упозорења и нотификације такође негативно утичу на квалитет сна.
Да ли имате разлога за бригу?
Уколико можете да се сложите са већином доле наведених показатеља, могуће је да ваше дете проводи превише времена у коришћењу дигиталних уређаја/интернета:
- Често се жали на главобољу, болове у врату, леђима, замагљен вид
- Има тешкоће са успављивањем, не спава довољно, уморно је или поспано
- Дешава му се да заборави да једе или да „прескаче” оброке док је обузето активностима испред екрана
- Опседнуто је активностима на интернету, мисли само о томе, једва чека да узме екран у руке
- Има проблеме са пажњом, не може да се фокусира на једну ствар
- Неуобичајено је емоционално или раздражљиво
- Највећим делом комуницира путем интернета и занемарује социјалне контакте са породицом и вршњацима изван интернета
- Мање је успешно у школским активностима од када проводи време у активностима на дигиталним уређајима/интернету
- Занемарује интересовања и хобије изван интернета, спортске активности
- Интернет користи искључиво за забаву, никада за учење, проналажење информација, креирање садржаја и сл.
- Дигитални уређај му се често прегреје или се сам искључи после дужег коришћења
Уколико у породици имате децу предшколског или млађег школског узраста, поставите себи следећа питања:
- Које све дигиталне уређаје имате у кући, које од њих користи дете?
- Да ли су одрасле особе активно укључене, односно, да ли посредују у дететовом коришћењу дигиталних уређаја?
- Шта гледате/радите са дететом на дигиталном уређају? Шта дете гледа/ради у вашем одсуству, односно када је само?
- Да ли је дете уз вашу помоћ нешто научило или креирало на дигиталном уређају?
- Да ли у присуству детета или заједно са њим гледате садржаје који су намењени одраслима? Колико често то чините?
- Да ли гледате цртани филм или било који садржај на интернету пре него што га учините доступним детету? Да ли обраћате пажњу на узрасна ограничења која су јасно назначена на видео-играма?
- Знате ли где можете да се информишете о томе који су садржаји на интернету примерени узрасту и развојним потребама детета?
- Колико често иницирате разговор са дететом о томе што ради на дигиталним уређајима? Да ли га питате шта му се свиђа, чега се плаши, шта не воли?
- Да ли знате шта је родитељска контрола? Да ли сте некада применили техничке мере заштите детета током коришћења дигиталних уређаја и интернета?
- Да ли коментаришете или појашњавате детету оно што ради или садржај који гледа на дигиталном уређају?
- Да ли је детету дозвољено да користи дигиталне уређаје (телефон, рачунар, паметни телевизор) у спаваћој соби? Да ли их користи непосредно пре спавања?
- Да ли било ко у породици користи дигиталне уређаје током оброка?
- Колико често дајете детету дигиталне уређаје како би се само забавило док ви обављате послове у кући?
- Колико често је телевизор укључен (у позадини) иако га не гледате, већ сте окупирани неком другом активношћу?
- Да ли су у вашој породици успостављена правила везана за коришћење дигиталних уређаја и да ли их се и одрасли придржавају?
Да бисте обезбедили праву меру између времена које дете проведе на интернету и времена без интернета:
- Обезбедите места у дому у којима нема технологије, као и периоде у току дана без дигиталних уређаја.
- Користите технологију на креативан и смислен начин (нпр. за учење, истраживање, креирање садржаја у дигиталном формату).
- Имајте на уму да сан, физичка активност, играње на свежем ваздуху и комуникација са блиским особама никако не би требало да буду замењени временом испред екрана.
Овај дигитални водич настао је у оквиру пројекта Безбедан интернет за целу породицу, који су покренули УНИЦЕФ и Теленор, а спроводе Министарство просвете, науке и технолошког развоја и Ужички центар за права детета. Ми га преносимо из оправданих разлога, указујући пажњу нашим читаоцима на значај теме и усмеравамо им пажњу на питања чији ће им одговори помоћи да се озбиљније позабаве „екранизмом“ и размотре да ли су они и њихови ближњи у проблему. Чињеница је да смо сви конзументи модерне технологије, да нас све заводи и опчињава, краде нам време и пажњу, одваја нас од људи и природе. Зато је потребно да будемо искрени пред собом и предузимљиви ако постоји и трачак сумње да смо застранили – ми или било ко наш нама важан и драг. Посебно ако су деца у фокусу. Од родитеља се очекује да управљају дететовим временом испред екрана, односно да правила која примењују ван дигиталног окружења примене и у њему. Неопходно је да буду укључени у активности деце, постављају границе, знају шта и зашто раде на дигиталним уређајима и буду добри модели понашања својој деци.