(Project Title in English: Language of requests, Giraffe: Lets learn it! Nonviolent communication as a way of peaceful conflict solving)
Претходног викенда 05-07.10.2023.године, у хотелу “Вир” у Великој Плани, у оквиру Ерзмус плус пројекта “Научимо жирафећи језик! Ненасилном комуникацијом до мирног решавања сукоба”, Удружење грађана “Свет речи” организовало је Припремни састанак са представницима партнерских организација из Хрватске и Северне Македоније.
У периоду од 01.8.2023.до 30.4.2024. године, Удружење грађана “Свет речи” из Велике Плане реализује пројекат “НАУЧИМО ЖИРАФЕЋИ ЈЕЗИК! НЕНАСИЛНОМ КОМУНИКАЦИЈОМ ДО МИРНОГ РЕШАВАЊА СУКОБА” који се реализује у оквиру RS01 - Foundation Tempus - Erasmus+ programme, Action Type: KA152-YOU – Mobility of young people. Партнери на овом пројекту су организације из Северне Македоније и Хрватске (“Женска акција” из Радовиша и Удруга “Пројект грађанске демократске иницијативе” из Белог Манастира.
Циљ пројекта је унапређење вештина и знања 36-оро младих из 3 партнерске земље (Србије, Хрватске и Северне Македоније) за припрему перформанса против насиља и аудио- визулених материјала за локалну кампању на тему борбе против вршњачког насиља кроз промоцију техника ненасилне комуникације. Пројекат се односи на оснаживање младих да сукобе и неспоразуме, како са вршњацима, тако и са одраслима, решавају ненасилним путем као и да највећи број неспоразума потиче из стереотипа и предрасуда личности тј. од унапред формираних мишљења и ставова о групама и појединцима који су другачији у неком погледу – верски, полно, национално, старосно…
Пројекат је настао као плод вишегодишње сарадње организација, представља наставак пројеката „Млади Србије, БиХ и Северне Македоније као промотери мира и помирења“, „Студијска посета“ и “Перспектива – млади из Србије И Хрватске као носиоци мира и помирења” и усмерен је на успостављање добрих међуљудских односа, интеркултурални развој и омогућиће превазилажење предрасуда и овладавање методама успешног решавања конфликата и оснаживања младих. Такође, пројекат промовише мобилност младих у циљу неформалног и информалног учења, активно учешће младих, њихову сарадњу, инклузивност, креативност и иновативност. Он пружа подршку младима у њиховом личном развоју и пружа једнаке могућности и приступ, инклузивност и правичност.
Пројекат укључује младе из маргинализованих група који нису никада путовали, а који су често жртве вишеструке дискриминације (младе који су на смештају у хранитељским породицама при Центрима за смештај деце и младе без родитељског старања који живе у руралним срединама, младе ромске и бугарске и турске националности; младе из дисфункционалних породица; младе који живе са самохраним родитељима; младе из породица у којима је присутно екстремно сиромаштво који често имају потешкоће у социјалном прилагођавању…). Комбинацијом физичке и виртуелне мобилности и сарадње, пројекат доприноси и промени начина размишљања и развоју дигиталних и комбинованих приступа у активностима младих.
Младима ће бити пружена могућност да се активно укључе и учествују у осмишљавању и имплементацији пројектних активности и на тај начин открију предности активног грађанства и учешћа у демократском животу заједнице. Они ће подићи свест о ЕУ и разумевању њеног контекста, посебно када су у питању заједничке вредности - принцип јединства и различитости.
Након омладинске размене која ће бити организована у Великој Плани у периоду од 16.до 26.фебруара 2024.године, у периоду дисеминације пројекта, у све три земље млади ће организовати локалне активности којима ће промовисати пројекат, ненасилну комуникацију и програм Еразмус плус.
Финансирано средствима Европске Уније. Изражена становишта представљају искључиво становишта аутора и не изражавају нужно становишта Европске Уније или Фондације Темпус. Ни под којим условима се Европска Унија, ни давалац наменских бесповратних средстава, не могу сматрати одговорним за њихову садржину.
Јелена Златкова