„Активна жена је жена која зна да препозна своје потенцијале, те да их не баци у ветар већ да препозна како да их користи и да у том процесу процени како да те своје потенцијале оствари у оквиру заједнице у којој живи.“ Александра Миладиновић, СКЦ Марковац
У протекле две године дешава се буђење заједнице у Марковцу које је покренуло неколико жена, што пореклом из Марковца, што самих становница села. Препознавши важност женског удруживања за добробит заједнице и увидевши своје личне потенцијале које би могле да ставе у службу заједници основале су Удружење грађана СКЦ Марковац и покренуле промену са циљем да свом селу пруже светлији поглед у будућност.
Искористивши тренутак Ковид-19 епидемије када су се становници градова окренули селу као уточишту, а мештани били у стези карантина, покренуле су дечији клуб у оквиру којег су радионичарским приступом и позоришним представама на првом месту обогатиле животе деце Марковца.
Прво су основале библиотеку Екатарина Павловић која је полако почела да окупља децу Марковца и њихове породице. Фундус библиотеке градиле су кроз донације са родно равноправном димензијом у фокусу, а библиотека после само годину дана има шест библиотекарки и 250 чланова и чланица.
Инсприсане одазивом заједнице, у јуну oве године, покренуле су и дечији клуб у оквиру којег су радионичарским приступом и позоришним представама додатно обогатиле животе деце Марковца.
У последње време, што њиховом жељом и мотивацијом, што спознајом управе месне заједнице Марковац, почела је да се одвија ревитализација . Успавани дом културе, након двадесет година, окупио је мештанке и мештане који су у заједничкој акцији чишћења, успели да простор оспособе за коришћење, те је дом већ сада нови центар културних и друштвених догађања за заједницу у коме се одржавају позоришне радионице, радионице библиотерапије и позоришне представе за децу, отварајући могућност за ширу културну понуду.
Феминистички културни центар из Београда, БеФем, дугогодишњи је партнер женским иницијативама у руралним срединама. Кроз континуиране едукације и менторски рад са женама, БеФем ради на оснаживању и повећању видљивости жена на селу у јавности као групе становништва која је вишеструко маргинализована и неоправдано испод радара локалних и државних мера и политика, јавности и медија.
Досадашњи рад са женама на селу БеФема био је фокусиран на Војвођанску регију и Златиборски округ где су окупљене, може се рећи, пионирке у женском удруживању у Србији. Чувши глас жена из Марковца током Летњих феминистичких сусрета у Бездану које БеФем већ седам година организује као својеврсан инкубатор размене знања, вештина и искустава, покренула се жеља да БеФем својом подршком помогне да се глас марковчанки чује и шире.
Током једнодневне посете БеФем и чланице УГ СКЦ Марковац радиле су на мапирању расположивих ресурса, потреба и планова удружења и изналажењу потенцијала и могућности деловања на путу ка даљој промени заједнице. Ову активност феминистички кулутрни центар БеФем реализује уз помоћ Европске уније и Националне коалиције за децентрализацију, Фондације Јелена Шантић и Групе 484 као део пројекта Локални позив за ЕУ.
У првој фази овог пројекта снимљен је видео о женама из околине Сомбора које су у својим окућницама почеле да гаје лаванду и у њој пронашле извор додатних прихода, али и побољшање живота самих жена које су се укључиле у пројекат Лаванград. На овом каналу можете погледати и остале филмове у продукцији БеФема.