Нови пројекат УГ „Свет речи“ из Велике Плане
Пројекат је подржало Минисатарство омладине и спорта Републике Србије и представља наставак едукације младих у борби против насиља. Пројекат омогућава повећење степена толеранције међу младима као и смањење броја конфлинктних ситуација и родно заснованог насиља код адолесцената.
На Јавном Конкурсу за финансирање и суфиннансирање програма и пројеката за спровођење Националне стратегије за младе и програма "Млади су закон" , Министарство омладине и спорта РС и ове године је подржало пројекат Удружења грађана "Свет речи" из Велике Плане. Реч је о пројекту "САЗНАЈ! ПРЕПОЗНАЈ! ПРИЈАВИ!" чији је циљ подизање свести младих из седам средњих школа из општина: Велика Плана, Смедеревска Паланка, Пожаревац, Кучево, Деспотовац, Крагујевац и Бор о питањима родно заснованог насиља кроз развијање знања,вештина и ставова о питањима рода и пола и родно заснованог насиља. Овај циљ омогућава:повећење степена толеранције међу младима смањење броја конфлинктних ситуација и родно заснованог насиља, оснаживање учешћа девојака у јавним догађањима и сл и односи се на Област 4: безбедност младих, ресоцијализација и реинтеграција младих;Циљеви, резултети и ефекти пројекта усклађени су са Националном стратегијом за младе и непосредно доприносе остваривању стратешког циља Унапређивање услова за развијање безбедносне културе младих. Кроз реализацију активносоти намеравамо да остваримо специфичние циљеве - 1
У Националној стратегији за младе 2015 - 2025. стоји да је питање безбедности младих као посебне друштвене групе везано за специфичности ове групе и на пољу претњи којима су изложени и на пољу вредности које је потребно заштитити, а самим тим и начина на који се може постићи њихова безбедност. Млади су значајан ресурс сваког друштва, са потенцијалом да постану активни и продуктивни, али за многе од њих, на путу њиховог развоја, постоје бројни безбедносни изазови, ризици и претње. То су изазови, ризици и претње који подстичу насилно понашање, екстремизам и нетолеранцију према различитим културним моделима и вредностима, утичу на пораст криминала, доводе до забрињавајућег пораста употребе опојних дрога и алкохола, коцкања, неговања небезбедних стилова живота у саобраћају, на спортским и другим јавним манифестацијама, у јавном простору...Већа изложеност безбедносним ризицима и претњама утиче на угрожавање физичког опстанка и интегритета младих, као и на могућност да воде квалитетан начин живота, у сигурном окружењу, где се неометано развијају у условима који подстичу здрав ментални развој и духовну равнотежу и где су успешни и срећни. У овом документу се наводи да не постоји довољно превентивних и интервентних програма који се баве безбедношћу младих, али чињеница је да су млади и даље небезбедни и несигурни и то често у срединама где се то најмање очекује, као што су, на пример, породица или школска средина.
Као специфични проблем се наводи: Присутност вршњачког насиља, насиља међу навијачким групама, насиља према ЛГБТ популацији, насиља у партнерским односима и према странцима, непоштовање људских и мањинских права и честа употреба и злоупотреба оружја. С тим у вези је и Специфични циљ 2: Унапређени програми поштовања људских и мањинских права, родне равноправности, прихватања различитости, толеранције и неговања ненасилних начина комуникације.
Као један од очекиваних резултата и планираних активности реализације у овом стратешком документу стоји: подржати програме вршњачке едукације и интеркултуралног учења који промовишу толеранцију, разумевање и антидискриминацију.
Пројекат „САЗНАЈ! ПРЕПОЗНАЈ! ПРИЈАВИ!!”усклађен је са неколико докумената јавних политика: Акционим планом за спровођење Националне стратегије за младе 2018-2020, Националном стратегијом за младе 2015-2025, Законом о младима из 2011.године, Истраживањем положаја и потреба младих 2016, Стратегијом за превенцију и заштиту деце од насиља за период 2020.до 2023. -Влада РС 05 број 56 - 2092/ 2020, Акционим планом за 2020.и 2021.годину за примену стратегије за превенцију и заштиту деце од насиља за период 2020. до 2023. и Нацоналном стратегијом за родну равноправност за период 0д 2016 до 2020, СТРАТЕГИЈОМ ЗА ПРЕВЕНЦИЈУ И ЗАШТИТУ ДЕЦЕ ОД НАСИЉА ЗА ПЕРИОД ОД 2020. ДО 2023. ГОДИНЕ – Влада Републике Србије 05 Број: 56-2092/2020-2 У Београду, 21. маја 2020, АКЦИОНИМ ПЛАНОМ ЗА 2020. И 2021. ГОДИНУ ЗА ПРИМЕНУ СТРАТЕГИЈЕ ЗА ПРЕВЕНЦИЈУ И ЗАШТИТУ ДЕЦЕ ОД НАСИЉА ЗА ПЕРИОД ОД 2020. ДО 2023. ГОДИНЕ, НАЦИОНАЛНОМ СТРАТЕГИЈОМ ЗА РОДНУ РАВНОПРАВНОСТ ЗА ПЕРИОД ОД 2016. ДО 2020. ГОДИНЕ
Циљеви, резултети и ефекти пројекта усклађени су са Националном стратегијом за младе и непосредно доприносе остваривању стратешког циља Унапређивање услова за развијање безбедносне културе младих. Кроз реализацију активносоти намеравамо да остваримо специфичние циљеве - 1 Успостављено свеобухватно и континуирано образовање младих о безбедносним изазовима, ризицима и претњама, каo и безбедном понашању активностима; 2 Унапређени програми поштовања људских и мањинских права, родне равноправности, прихватања различитости, толеранције и неговања ненасилних начина комуникације и 4 Унапређени програми рада са младима који су жртве насиља.
Задатак пројекта "САЗНАЈ! ПРЕПОЗНАЈ! ПРИЈАВИ!" је подизање свести младих из седам средњих школа из општина: Велика Плана, Смедеревска Паланка, Пожаревац, Кучево, Деспотовац, Крагујевац и Бор о питањима родно заснованог насиља кроз развијање знања,вештина и ставова о питањима рода и пола и родно заснованог насиља. Овај циљ омогућава:
- повећење степена толеранције међу младима
- смањење броја конфлинктних ситуација и родно заснованог насиља
- оснаживање учешћа девојака у јавним догађањима и сл.
Пројекат се бави једним веома важним проблемом - родно заснованим насиљем. Његова реализација доприноси унапређивању начина за решавање конфликата и превазилажење неспоразума. Обуке младих и наставника који ће имати улогу ментора о родно заснованим разликама међу младима представљају изузетно добру превенцију родно заснованог, сексуалног и партнерског насиља над младим женама /и мушкарцима/ и допринеће њиховом сузбијању. Наиме, ово је добар начин да млади и њихови наставници у нашим школама постану осетљивији за питања родне равноправности што је предуслов уважавања личности и оснаживања развоја сигурности код младих. Обуке ће допринети оснаживању младих за вођење радионица, разговора и презентација о теми полних и родних разлика, а посебно сексуалног образовања младих. Ово ће омогућити да младе особе буду оснажене да препознају сексуалне инсинуације, манипулације, злоупотребе ауторитета, ситуације сексуалног искоришћавања, а самим тим да се супроставе сексуалним предаторима.
Пројекат ће омогућити да се открију најчешћи стереотипи и предрасуде у друштву који се односе на родне улоге, а које се формирају током процеса породичног васпитања и одрастања у одређеној култури. Познато је да стереотипи спречавају младе да развијају сопствену аутономију и задовољавају личне потребе у складу са својим осећањима, већ се повинују друштвеним захтевима /начин облачења, школовања, удаје, женидбе, стил живљења, предузетништво, иницијативу…/ и због не препознавања узрока личног незадовољства бирају негативне, алтернативне моделе живљења /алкохол, дрога, криминал, проституцију/ или развијају депресију, психосоматске поремећаје, пасивност, агресивност... Обука ће помоћи да млади упознају сопствене стереотипе и предрасуде, путеве њиховог настајања и начина њиховог превазилажења.
Пројекат почива на асертивној комуникацији тако да као модел доприноси унапређивању комуникацијијских вештина младих. Учи их да добро опсервирају ситуације у којима се налазе, да фокусирају сопствену пажњу на важне детаље и тиме постану осетљивији за намере особа из окружења. Кроз повезивање са својим потребама и осећањима млади се оснажују за конструктивну комуникацију која води ка сарадњи између различитих друштвених група којима млади припадају, као и са одраслима који су ауторитети. Генерално, пројекат је у функцији развијања толеранције, разумевања и антидискриминације. Посебним квалитетом сматрамо генерацијско, вршњачко учење које се реализује путем разговора, радионица, презентација, друштвених група, медија.
Реализација пројекта у школи, дакле институцији система, појачава ефекте пројекта јер је познато да саме школе и уопште институције учествују у репродукцији традиционалних родних улога и на њима утемељеној родној неравноправности. Kада се у самој институцији развијају знања и вештине важне за превенцију родно заснованог насиља, онда је порука о неопходности промена традиционалних матрица убедљивија.
Пошто је препорука Kомитета Министара државама чланицама увођење родно прилагођене политике у образовање, надамо се да ће то и код нас постати пракса и да ће тема родно заснованог насиља ући у редовне школске програме у оквиру предмета грађанско васпитање. Са друге стране, од 2007.године, у свим школама у Србији постоје Тимови за безбедност ученика чији је основни циљ препознавање свих врста вршњачког насиља, а родно засновано насиље је само један од видова испољавања.Ипак, формално образовање на ове теме је још увек у зачетку тако да је неформално образовање и даље доминантни вид едукације.
Пројекат траје од 01.јуна до 01.децембра 2021.године и у њега су укључене средње школе из Велике Плане, Деспотовца, Кучева, Бора, Крагујевца, Смедеревске Паланке и Удружење "Креативна педагогија" из Пожаревца које су вишегoдишњи партнери на различитим пројектима Удружења "Свет речи":
- ЕУШ "Вук Караџић" из Велике Плане
- Техничка школа из Деспотовца
- Средња економско-трговинска и машинска школа из Кучева
- Техничка школа из Бора
- Средња стручна школа из Крагујевца
- Прва техничка школа из Крагујевца
- Средња школа "Жикица Дамњановић" из Смед.Паланке
- Удружење "Креативна педагогија" из Пожаревца.
(Фотографије објављене у тексту представљају активности УГ "Свет речи" у претходном пројекту подржаном од стране Министарства спорта и омладине "Најјаче против насиља" реализованом 2020. године)
Јелена Златкова
Овај пројекат је суфинансиран из Буџета Републике Србије – Министарства омладине и спорта. Ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.